top of page
TOKİ KÖYCEĞİZ
1.png

SANDRAS ÖNEMLİ DOĞA ALANININ BAĞRINDAKİ PATLATMALARIN DURMASINI İSTEDİLER...

Sandras’ı Koruma Platformu üyeleri önceki gün Köyceğiz Kulak Mesire Alanında bir araya gelerek geniş katılımlı fikir alışverişinde bulundular. Üyeler, Ortaca bölgesindeki Çaylı, Gölbaşı köylerinde ve Köyceğiz Akya- ka, Pınarköy bölgelerindeki patlatmalı yeraltı krom ocağı ve maden arama projelerine karşı açtıkları davaların arkasında olduklarını belirterek, “maden projesinin gerçekleşmesi durumunda 11.000 kızılçam ağacı kesilecek, bölgedeki canlılar da yok olacaktır” dediler.

Sandras’ı Koruma Platformu olarak bizler, doğamızı ve yaşam hakkımızı sistematik bir biçimde tehdit eden sermaye ve rant açlığına karşı, sürdürülebilir bir ekosistem için yaşam mücadelemize devam ediyoruz. Anayasanın 56. maddesinde geçen ve Birleşmiş Milletlerce de tanınan insan haklarımız olan sağlıklı, temiz ve sürdürülebilir bir çevrede yaşama hakkı her geçen gün yasalar hiçe

sayılarak yeni maden proje ve tale- pleri ile ihlal edilmektedir. 48. Oturum, 13. İlke Kararında Birleşmiş Mil-

letler İnsan Hakları Konseyi çevresel bozulma, iklim değişikliği ve sürdürül- ebilir olmayan kalkınmanın gelecek nesillerin yaşam hakkı dahil temel insan haklarını ihlal ettiğini açıkça belirtmiştir.

Sandras dağı, su kaynakları ,toprağı, barındırdığı tüm endemik ve çoğu tehlike altında olan bitki ve hayvan biyomları ile bölgemizin ana ve

en önemli yaşam kaynağıdır. Bu bağlamda bölgedeki maden projeler- inin bölgemize getireceği iddia edilen kamu yararı; bölge doğasının ve su kaynaklarının korunarak gelecek nesillere aktarılması, sosyo-kültürel yapının, kırsal yaşam alanlarının ve toplumsal huzurun korunmasıyla

elde edilecek kamu yararından

daha üstün değildir.

 

Maden projelerinin varlığı dahi bölgede hali hazırda süregelen kamu yararına açık bir tehdit oluşturmaktadır. Türkiye’nin

de taraf olduğu BERN sözleşmesine uyularak Sandras bölgesi içerisindeki

Orman bakanlığınca koruma altına alınan yaban hayatın fiili anlamda da korunma altına alınması- “Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı”nın Gökçeova Gölü de dahil olacak şekilde genişletilerek, Sandras Dağı’nın tamamı ve etki alanındaki çevresinin koruma altına alınmasıdır. Tüm yaşam savunucularını ve vicdan sahibi halkımızı Çiçek Baba’nın, yaşayan ormanların, suyun, toprağın ve bin- lerce canlının meskeni Sandras ile dayanışmaya çağırıyoruz ! diyen Platform geçtiğimiz günlerde bir toplantı yaptı.

 

17 eylül 2023 Pazar günü Köyceğiz’de düzenlenen toplantıda, Sandras’ı Koruma Platformu tarafından Sandras Dağı ve Ortaca bölgesindeki Çaylı, Gölbaşı köyler- inde ve Köyceğiz, Akyaka, Pınarköy bölgelerindeki patlatmalı yeraltı krom ocağı ve maden arama projelerine Muğla Valiliğinin verdiği “ÇED gerekli değildir” kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için davalar açıldığı anlatılarak, dava süreçlerine tüm STK’ların destek vermesi istendi.

 

**Adnan Tüfekçi

okul
2.png

AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete Menteşe ilçesinde ziyaretlerde bulundu. . Program kapsamında Muğla İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın da bulunduğu açılış programına katılan Mete ardından AK Parti Menteşe ilçe Başkanlığında vatandaşlarla buluştu.

Daha sonra Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı, Milli Emlak Daire Başkanlığı, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Çalışma ve İş Ku- rumu İl Müdürlüğü’nü ziyarete den Mete ardından Muğla Eğitim ve

Araştırma Hastanesi’nde inceleme- ler de bulundu.

Milletvekili Mete , AK Parti

İl Başkanı Gültekin Akça, Başhekim Prof. Dr. Turhan Togan ve Destek Hizmetleri Müdürü Mevlüt Şahin’inden hastaneye gelen vatandaşların yaşadığı park problemine yönelik yapılan otopark çalışması hakkında bilgi aldılar. EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ’NİN PARK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Milletvekili Mete otopark sorununa ilişkin şunları ifade etti.” Devasa bir yatırımla ilimize kazandırılan hastanemiz başarılı çalışmaları

ile göz dolduruyor. Burada bir çok vatandaşımız artık başka illere gitmeden tedavisini olabiliyor. Burada en çok karşılaştığımız problem olan otopark sorunu da yeni kazandıracağımız otopark alanı ile artık son bulacak. 1000’e yakın araç için yeni bir otopark alanı açılıyor. Bununla ilgili çalışma çoktan başladı. En kısa zamanda da tamamlanacak” dedi. HASTANEMİZ HER GEÇEN GÜN YENİLENİYOR-GELİŞİYOR Milletvekili Mete hastaneye yeni Nükleer tıp merkezine ve kanser tanı, tedavi ve değerlendirmede takibinde kullanılacak cihazlara ilişkin de şu açıklamalarda bulundu.

“Nükleer tıp merkezimizde kanser tanı, tedavi değerlendirme ve takibinde kullanılan 1 adet PET/ BT cihazı olacaktır. İki adet SPECT Gama kamera, kalp damar hastalıkları, genitoüriner sistem hastalıkları, endokrin sistem hastalıkları ve pediatrik hastalıkları değerlendirmede kullanılacaktır. Radyonüklid tedavi odaları ile tiroid kanserli hastaların I-131 ile tedavisi yapılacaktır. Ayrıca çeşitli radyonüklidler ile bazı kanserlerin (prostat kanseri, nöroendokrim tümörler vs) tedavisi yapılacaktır.

Tiroid polikliniğinde tiroid kan-

serli hastaların takibi yapılacaktır. Poliklinikte bulunan USG cihazı

ile tiroid kanserlerinin pre-op ve post-op değerlendirmeleri yapılacak, ayrıca paratiroid adenomlarının cerrahi öncesi lokalizasyonu yapılabilecektir. Kazandırılan bu hizmetlerle artık vatandaşımızın başka illere veya hastanelere gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmış oluyoruz. Bakanlığımıza, ilgili kurumlarımıza , yetkili arkadaşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza bu vesile ile teşekkür ediyor ilimize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

 

*A.Tüfekçi

SATRANÇ KÖYCEĞİZDE
3.png

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, 19 Eylül 1921′de ‘Mareşal’ Rütbesi ile ‘Gazi’ unvanı verilişinin 102. yıl dönümü ilçemizde düzenlenen törenle kutlandı.

Köyceğiz Kaymakamlığı tarafından Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen törene

Köyceğiz Kaymakamı Mustafa Maslak, Belediye Başkan Yardımcısı Özay Orhan,

şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları, askeri erkan, kurum müdürleri, siyasi parti yöneticileri, sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“Tarihin her döneminde, bağımsızlığını ve istikbalini canı pahasına kollayan aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır.

 

Aziz milletimizin Anadolu toprakları üzerinde verdiği var oluş mücadelesinin şifresi, ölürseniz şehit, kalırsanız gazi şeklindedir. Şanlı

ve şerefli Türk Ordusu, dün olduğu gibi bugün de yarın da vatanımızın bütünlüğünün sigortasıdır. Hiç düşünmeden, geriye bakmadan, vatan, millet ve bay- rak için emperyalist güçlerin topyekün saldırılarına karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal eden tüm gazi arkadaşlarımızı gaziler günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyoruz.

*Adnan Tüfekçi

bottom of page